Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 4264091



*

nr 426 4091


Fat

Silver, 1800-tal, London, Dia21


Utrop:

1.800 kr

Såld:

2.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 september 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/9 15:00:17 1      2.100 kr
1/9 19:42:25 2      1.800 kr
1/9 19:45:17 2      2.000 kr
1/9 19:46:17 2      2.200 kr
4/9 15:51:10 3      Vinnande bud
4/9 15:53:35 3      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa fat london silver ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:13
  • 6600 Fat
    3 st, silver. Diameter: 15,5-20, vikt: 380 gr ca
    Aktuellt bud: 5.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:11
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:57
  • 6055 Fat
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Grönt g..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:28
  • 6643 Fat
    Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:02




Ladda ner broschyr